Чеку предлага независно Косов на 28 ноември | Вести | DW | 20.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Чеку предлага независно Косов на 28 ноември

*

Косовскиот премиер Агим Чеку денеска предложи покраината да прогласи независност на 28 ноември денот на албанското знаме. По средбата со шефот на УНМИК Јоахим Рикер, тој изјави дека предлогот е само негова идеја за која е потребна согласност од страна на преговарачкиот тим, САД и некои европски земји. На тема Косово денеска во Берлин разговараа и шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмаер и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.