Чеку очекува независност на Косово | Вести | DW | 25.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Чеку очекува независност на Косово

Косовскиот премиер Агим Чеку верува дека е прашање на ден кога Советот за безбедност на ОН ќе донесе резолуција со која ќе биде отворен патот за независност на Косово . Во интервју за македонската телевизија Сител , Чеку изрази уверување дека Русија на крајот ќе го промени ставот и ќе гласа за резолуцијата во Советот. Министерот за надворешни работи на Италија , Масимо Далема во меѓувреме истакна дека Рим ја подржува независноста на Косово и ги повика властите во Белград да се свртат кон иднината.