Чад – Дарфур | Вести | DW | 20.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Чад – Дарфур

*

Чад даде согласност за стационирање војници на ЕУ на границата со суданскиот кризен регион, Дарфур. Претседателот на земјата Идриз деби изјави дека за деталите околу мисијата сеуште треба да се разговара. Во основа важно е ЕУ да испрати контингент кој би го штител локалното население и околу 250 илјади бегалци од Дарфур. Борбите во Дарфур се‘ почесто се прелеваат и на истокот на Чад.