Чад го обвини Судан за агресија | Вести | DW | 23.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Чад го обвини Судан за агресија

Чад го обвини Судан за бомбардирање на селата на заедничката граница . Воздушните напади траат веќе два дена и ги чинеа живот повеќе луѓе-соопшти владата во Нџамена. Таа апелираше до Обединетите нации и до Африканската Унија , да ја спречат како што потенцираше суданската агресија. Заедничката граница меѓу Џад и кризниот судански регион Дарфур е често преминувана од страна на бунтовничките групи од двете земји . Владите во Нџамена и Картум честопати се обвинуваат меѓусебно за подршка на бунтовниците во соседната земја.