Чавез – ММФ | Вести | DW | 01.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Чавез – ММФ

Венецуела има намера да се повлече од Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка. Двете институции се механизми на империјализмот, изјави претседателот на Венецуела, Хуго Чавез. Во телевизискиот говор во кој ги образложи причините за одлуката, Чавез рече дека двете институции служат за искористување на малите држави. Претседателот, кој и припаѓа на левицата, е остар критичар на меѓународните финансиски институции и на САД.