Црна Гора ја слави независноста | Вести | DW | 21.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Црна Гора ја слави независноста

Во Црна Гора започнува прославата на првата годишнина од прогласувањето независност . Претседателот на државата Филип Вујановиќ го обнови ветувањето дека најмладата држава во светот ќе ја доведе до членството во НАТО и ЕУ. На 21 мај 2006-та година 55 насто од граѓаните со право на глас во Црна Гора на референдум го раздружувањето на земјата од Србија. Официјалната декларација за независност во парламентот во Подгорица беша узвоена на 3 јуни.