Црна Гора прославува годишнина од независноста | Вести | DW | 21.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Црна Гора прославува годишнина од независноста

Во Црна Гора започнува прославата на првата годишнина од прогласувањето независност. Претседателот на државата Филип Вујановиќ го обнови ветувањето дека најмладата држава во светот ќе ја доведе до членството во НАТО и ЕУ. На 21 мај 2006-та година 55 насто од граѓаните со право на глас во Црна Гора на референдум го подржува раздружувањето на земјата од Србија. Официјалната декларација за независност во парламентот во Подгорица беша узвоена на 3 јуни.