Црна Гора доби устав | Вести | DW | 20.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Црна Гора доби устав

*

16 месеци по одвојувањето од Србија, Црна Гора за прв пат добива нов устав како суверена и независна држава. 55 пратеници од владејачката партија и дел од опозицијата гласаа за усвојување на документот, 21 пратеници од српската опозиција беа против. Претставниците на албанците во парламентот не присуствуваа на седницата. Црна Гора на почетокот на минатата недела во Стразбур потпиша договор за стабилизација и асоцијација со ЕУ.