Црна Гора доби нов Устав | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Црна Гора доби нов Устав

*

Црногорскиот парламент изгласа нов Устав, прв откако земјата прогласи независност. Во текстот не фигурира терминот “република“ Во знак на протест, дел од просрпската опозиција ја бојкотираше синоќешната седницата. Според нив новиот Устав е „дискриминарачки кон српскиот народ во земјата“. Според новиот документ Црна Гора е граѓанска, демократска, еколошка, социјално праведна и правна држава.