Црна Гора доби нов Устав | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Црна Гора доби нов Устав

*

Црногорскиот парламент изгласа нов Устав, прв откако земјата прогласи независност. Во знак на протест, дел од просрпската опозиција ја бојкотираше синоќешната седницата. Во новиот документ се содржани важни услови кои треба да ја приближат земјата до ЕУ.