Црвенковски очекува предвремени избори | Македонија | DW | 10.06.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Црвенковски очекува предвремени избори

Опозицијата во Македонија зборува за ситуација блиска на политичка криза и очекува предвремени избори ако до наесен не дојде до решение за спорот за името.

default

Бранко Црвенковски

Одржувањето на предвремени избори пред ноември, во време кога постои подготвеност на Вашингтон и Брисел за надминување на спорот со името би било крајно неодговорно, изјави денеска претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Тоа, според Црвенковски, би демонстрирало незаинтересираност за евро-атланските интеграции на земјата. Според лидерот на СДСМ, доколку не дојде до надминување на спорот со името до одржувањето на НАТО самитот кон крајот на октомври и почетокот на ноември, неопходно ќе биде одржување на предвремени парламентарни избори.

Автор: БГ/макфакс

Редактор: Александра Трајковска

Реклама