Црвенковски на Самит во Брно | Вести | DW | 25.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Црвенковски на Самит во Брно

Претседателите на Чешка и на Хрватска, Вацлав Хавел и Стипе Месиќ, денеска во Брно свечано го отворија 14 Самит на шефови на државите од средна и источна Европа. Меѓу осумнаесетте претседатели е и шефот на македонската држава Бранко Црвенковски кој денеска се обраќа на првата сесија на тема „Централна Европа сегашни проблеми и предизвици на иднината“. На денешната сесија се третираат проблемите со кои се соочуваат земјите од Централна и Југоисточна Европа, состојбите во Косово. Енергетската безбедност и меѓусоседските односи во регионот.