Црвенковски на разговори со генералниот секретар на НАТО | Вести | DW | 05.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Црвенковски на разговори со генералниот секретар на НАТО

*

Македонскиот претседател, Бранко Црвенковски, во Брисел разговораше со генералниот секретар на НАТО, Јап Де Хоп Шефер. Генералниот секретеар на Алијансата на средбата побара од Макеоднија да продолжи со рефомите. Шефер порача и дека земјите кои сакаат да станат членки на Алијансата треба да покажат зрела политичка култура. Тој нагласил дека инциденти како минатонеделниот во македонскиот парламент, не смеат да се повторат. Претседателот Црвенковски од своја страна дал уверување дека парламентарната анкетна комисија ќе го расветли случајот за една недела. Македонија очекува покана за влез во алијансата на наредниот самит на проширување, во април 2008 година.