Црвенковски - МПЦ | Вести | DW | 10.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Црвенковски - МПЦ

*

Македонскиот претседател, Бранко Црвенковски, денеска во црквата ”Света Софија” во Охрид, на поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан ќе му врачи ”Oрден на Република Македонија”. Највисокот државно одликување на МПЦ и се доделува поради нејзината лога на стожер на националниот и духовниот опстој и чувар и афирматор на македонскиот идентитет, се вели во образложението.