Циклонот „Сидр„ однесе 200 жртви | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Циклонот „Сидр„ однесе 200 жртви

*

Најмалку 200 лица загинаа во налетот на циклонот Сидр во југозападниот дел на Бангладеш. Според информации на властите најголем дел од загинатите настрадале од откорнати дрвја. Тропската бура е проследена со ветер со брзина од 240 километри на час и поројни дождови. Евакуирани се повеќе од 350.000 луѓе. Во меѓувреме Сидр се движи во насока на север кон главниот град на Бангладеш, Дака. Големи штети од циклонот се регистрирани и во Индија.