Централната манифестација по повод 8 септември без СДСМ | Северна Македонија | DW | 01.09.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Централната манифестација по повод 8 септември без СДСМ

Социјалдемократски сојуз на Македонија нема да присуствува на Централната прослава на државниот празник 8 септември на плоштадот во Скопје, но нема да организира паралелна манифестација.

Централата на СДСМ во Скопје

Централата на СДСМ во Скопје

Опозициониот Социјалдемократски сојуз на Македонија нема да присуствува на Централната манифестација за одбележување на државниот празник 8 септември на плоштадот во Скопје, оценувајќи дека тоа е обид на премиерот Никола Груевски за сопствена промоција и за величење на проектот Скопје 2014. СДСМ ќе присуствува на сите оние настани кои се логичен дел од прославата на еден ваков јубилеј, како Свечената седница во Собранието на Македонија или Свечената академија во МНТ, истакна на денешната прес-конференција генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров.

„СДСМ нема да даде ни најмала причина за делби на народот на партиска основа и нема да организира никакви паралелни манифестации и прослави, кои дополнително ќе ги делат граѓаните“, рече Петров. Според него политички цинизам е намерата на власта да ја премести Декларацијата за независноста на државата од Собранието, во музејот на ВМРО.

Автор: ЗЈ/ЖА/миа

Редактор: Жана Ацеска