Цена на нафтата постигна рекордно ниво | Вести | DW | 18.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Цена на нафтата постигна рекордно ниво

*

Цената на нафтата денеска постигна нов рекорд на сите времиња. На берзата во Сингапур барел чинеше повеќе од 81,12 долари. Причина за покачување на ценатат на нафтата е загриженоста на инвеститорите, дека понудата на нафтата нема да биде доволна со оглед на престојната зима. Некои аналитичари сметаат дека наскоро цената на нафтата може да достигне и ниво од 85 долари за барел.