Цената на нафтата ја загрижува Европа | Вести | DW | 13.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Цената на нафтата ја загрижува Европа

*

Високиот раст на цената на нафтата на светските пазари предизвикува голема загриженост кај 13 земји од еврогрупата, изјави претседавачот сао европското министерство за финансии Жан Клод Јункер. Истовремено тој изразил критика на недоволната транспарентност која владее на нафтените пазари. Според Јункер европските земји не планираат даночни олеснувања како мерка против зголемувањето на цената на нафтата.