Цената на нафтата во пораст | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Цената на нафтата во пораст

Цената на нафтата на светскиот пазар достигна највисоко ниво од почетокот на годинава. Еден барал црно злато на лондонската берза се продава за нешто помалку од 64 американски долари. Аналитичарите сметаат главната причина за поратсот на цената е ситуацијата околу Иран, кој по одлуката на советот за безбедност за вовбедување санкции суспендираше поголем дел од соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија.