Ценатата на нафтата расте | Економија | DW | 12.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Ценатата на нафтата расте

ОПЕК донесе одлука за зголемување на производството

default

Цената на нафтата на светските берзи достигна рекордно ниво и покрај одлуката на ОПЕК за зголемување на производството како одговор на зголемената побарувачка во светот. Еден барел нафта на берзата во Њујорк се продава по цена од 78 долари. 12 земји членки на ОПЕК се согласија од почетокот на ноември на пазарот да бидат пуштени по дополнителни 550,000 барели нафта дневно.

Реклама