Цвангари повторно уапсен | Вести | DW | 28.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Цвангари повторно уапсен

Лидерот на опозицијата во Зимбабве, Морган Цванграи и уште неколку членови на неговото движење за демократски промени се уапсени. Агенциите јавуваат дека полицијата го уапсила Цванграи во седиштето на неговата партија во Хараре, непосредно воочи закажаната прес конференција, на која планирал да зборува против режимот на претседателот Роберт Мугабе. Настанот е непосредно пред почетокот на кризниот состанок на советот за развој на Јужна Африка во Танзанија, на се раговара за ситуацијата во Зимбабве.