Цапф за ДВ: потребен е консензус | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Цапф за ДВ: потребен е консензус

*

Во германскиот парламет дадовме поддршка за користење на името Македонија, но владата во Берлин се придржува се разбира до она што е договорено на европско ниво, имено прашањето да се реши преку преговори, вели во интервју за македонската редакција на Дојче Веле пратеничката од СПД, Ута Цапф. Цапф смета и дека Македонија, покрај Хрватска и Турција има најдобри перспективи за Европската унија, но потребно е да постои консензус во државата, вели Цапф за македонската програма на Дојче Веле.