Хуманитарната ситуација во Либан загрижува | Теми на денот | DW | 19.07.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Хуманитарната ситуација во Либан загрижува

Израел ја продолжува воената операција во Либан , вклучувајќи и копнени трупи . Повеќе од 100 илјади Либанци досега ги напуштија своите домови а хуманитарната ситуација во земјата предизвикува сериозна загриженост во меѓународната заедница

Израелската армија започна нова фаза во операциите во Либан . Имено таа влезе со копнени трупи во јужниот дел на земјата , за да изврши напади врз упориштата на радикалната шиитска милиција Хезболах . Портпарол на армијата истакна дека станува збор за ограничени и јасно насочени напади. Претходно израелски воени авиони гаѓаа цели во близина на либанскиот главен град Бејрут. Две големи експлозии можеа да се чујат во гградот во раните утрински часови . Израелски проектили погодија и градоци на истокот и на југот од земјата а беше погоден и мост во градот Сидон на југот од земјата. Најмалку 27 цивили загинале во израелските напади во Либан во текот на ноќта и утринава . Конфликтот принуди повеќе од 100 илјади Либанци да ги напуштата нивните домови а голем број странци да избегаат од земјата .

Властите во Либан имаат големи тешкотии во обезбедувањето на неопходната помош за ранетите и за оние кои ги напуштаат нивните домови. Во драматичен апел , либанскиот премиер ја повика меѓународната заедниц да издејствува итен прекин на огнот , и да го спречи како што истакна израелскиот масдакр врз вицилното население во неговата земја.

Координаторот на ОН за хуманитарна помош Јан Егеланд изрази голема загриженост за актуелната хуманитарна ситуација во Либан:

„Ситуацијата е многу лоша . Имаме извештаи за стотици илјади луѓе кои биле принудени да ги напуштата своите домови . Тие бегаат во Сирија , или пак во планинските региони во Либан , или пак се обидуваат да се засолнат кај пријатели или членови на пошироките семејства . Десетици илјади пак веќе нашле засолниште во училиштата и зградите на други јавни установи“

Што се однесува пак до евакуацијата на странските државјани који се затекнаа или пак живеат во Либан , САД испратија 9 воени бродови кои започнаа да ја евакуираат првата група од 2400 американски граѓани . Пентагон планира евакуација на 8000 Американци од Либан . Велика британија соопшти дека шест нејзини воени бродови се во регионот и ќе започнат да ги префрлаат британските граѓани на сигурно . И Германија продолжува со операциите за повлекување на нејзините државјани .

Инаку за застрашувачките димензии на конфликтот кој влезе во осмиот ден говори и фактот дека досега во него загинале најмалку 250 либански и 25 израелски цивили.

Реклама