Хрватската телевизија прикажала снимки со албански герилци во Липковско | Вести | DW | 01.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Хрватската телевизија прикажала снимки со албански герилци во Липковско

*

Хрватската државна телевизија денеска објави снимки од албански герилски групи кои се подготвуваат во кумановскиот регион поточно во Македонија . Во прилогот на ХТВ се гледаат маскирани лица во црни униформи , со ознаки на ОНА како патролираат кај Липковското езеро-јави агенцијата Макфакс. Уноформираните тврделе дека се вооружале како противтежа на вооружувањето на Србите во тоа подрачје . Еден од нив во изјава за хрватската телевизија истотака истакнал дека тие се поранешни припадници на ОНА , и оти биле обврзани да се бранат со оружје со оглед дека македонската влада презела офанзивна акција против припадниците на ОНА.