Хорст Келер се сретна со Ху Џинтао | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хорст Келер се сретна со Ху Џинтао

Германија и Кина во посетата на германскиот претседател Хорст Келер на Пекинг гледаат нова шанса за надградување на меѓусебните односи. По средбата со Келер , кинескиот претседател Ху Џинтао истакна дека посетата на германскиот претседател ќе придонесе за подобро меѓусебно разбирање. Келер пак го пофали напредокот на Кина , но истовремено потсети на големите проблеми кои сеуште мораат да се решаваат во земјата , како на пример , состојбата со човековите права и заштитата на климата