Хорст Келер во Кина | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хорст Келер во Кина

Германскиот претседателт Хорст Келер престојува во посета на Кина . Тој треба да разговара со кинескиот претседател Ху Џинтао и премиерот Вен Жибао. Слично како и за време дводневниот престој во Виетнам се очекува Келер да говори за меѓународната критика за ситуацијата со човековите права во Кина. Оваа земја е цел на критики пред се поради постапувањето кон дисидентите, ускратувањето на слободата на мислењето и печатот како и спроведувањето на смртната казна .