Хонгконг слави 10 години под раководство на Кина | Вести | DW | 01.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хонгконг слави 10 години под раководство на Кина

*

На десетгодишнината од враќањето на поранешната британска колонија под јурисдикција на Кина во Хонконг неколку илјади луѓе демонстрираа барајќи слободни избори. Жителите на Хонгконг се уште не можат директно да ги бираат локалните власти и претставниците во парламентот. Во говорот по повод јубилејот кинескиот претседател Ху Џинтао изјави националното единство на Кина е над посебните интереси на регионот со посебен статус, Хонгконг. Хонгконг до 1997, 150 години беше под британска управа.