Хонгконг слави 10 години под раководство на Кина | Вести | DW | 01.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хонгконг слави 10 години под раководство на Кина

*

Во Хонконг денеска се одбележува 10 годишнината откако поранешната британска колонија и е вратена на Кина. Кинескиот претседател Ху Џингтао му се заблагодари на лидерот на Хонгконг, Чанг за децениската работа. Чанг денеска беше реизбран за втор мандат. Жителите на Хонгконг се уште не можат директно да ги бираат локалните власти и претставниците во парламентот. За попладне во Хонгконг се закажани демонстрации кои традиционално се одржуваат на 1 јули.