Хикс ќе остане в затвор уште девет месеци | Вести | DW | 31.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Хикс ќе остане в затвор уште девет месеци

Австралиецот Дејвид Хикс, затвореник од Гвантанамо, е осуден од нововостановениот американски воен суд на 7 години затвор, но фактички му преостанува да одлежи уште само девет месеци. 31-годишниот Хикс е осуден поради подршка на тероризмот. Тој претходно ги повлече обвинувањата дека бил подложен на тортура во затворот и го повтори признанието дека учествувал на обука од страна на терористичката организација Ал Каеда. Хикс наскоро треба да и’ биде израчен на неговата матична земја Австралија.