Хеликоптерска несреќа во Монголија | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Хеликоптерска несреќа во Монголија

*

При пад на хеликоптер во Монголија загинаа најмалку 14 луѓе.Според владини извори тој бил во акција на гаснење пожар и со денови се водел за исчезнат.Деловите од паднатиот хеликоптер беа лоцирани во тешко достапен планински терен на западот на земјата.Осум членови на посадата ја преживеале несреќата.Роднините на жртвите ги критикуваат властите за доцно започнување на потрагата.