Хаџиќ сместен во затворот во Хаг | Балкан | DW | 22.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Балкан

Хаџиќ сместен во затворот во Хаг

Хашкиот трибунал соопшти дека Хаџиќ бил сместен во притворската единица. Неговото појавување пред Судот се очекува в понеделник, кога ќе треба да се изјасни за 14 точки од обвинението кои го товарат за воени злосторства

Горан Хаџиќ

Горан Хаџиќ

Последниот хашки бегалец, Горан Хаџиќ попладнево пристигна во Холандија каде им беше предаден на надлежните од Хашкиот Трибунал. Утрово, откако се откажа од жалба на одлуката за екстрадиција, на Хаџиќ му беше овозможено да го посети своето семејство во Нови Сад. Трибуналот во Хаг го обвини Хаџиќ за воени злосторства извршени за време на војната во Хрватска додека тој беше на чело на побунетите Срби.

Автор: БГ/ бета

Редактор: Александра Трајковска