Хајлигендам – протести | Вести | DW | 31.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хајлигендам – протести

Германскиот министер за внатрешни работи Волфганг Шојбле застана во одбрана на правото на мирни протести за време на самитот на Г8 во Хајлигендам. Тоа е дел од демократскиот поредок на германската држава, нагласи Шојбле. Тој истовремено го бранеше тврдиот однос на полицијата кон насилните демонстранти.

Германските сили за безбедност подигнаа висок заштитен ѕид со бодликава жица и камери околу туристичкото место Хајлигендам на Балтичкото море, каде наредната недела ќе се одржи самитот на групата Г8.