Хауард го призна поразот на изборите | Вести | DW | 24.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Хауард го призна поразот на изборите

*

Австралискиот премиер Џон Хауард го призна поразот на парламентарните избори. Досегашниот шеф на владата му ја честиташе изборната победа на Кевин Руд од опозиционата Лабуристичката партија. Изборната комисија соопшти дека од досега преброените 70% од гласовите партијата на Рид освоила 53% а владејачката коалиција 47% гласови. Руд изјави дека доколку ја освои власта ќе ги повлече австралиските војници од Ирак и ќе го ратификува протоколот за заштита на климата од Кјото.