Харченко: нема напредок во преговорите за Косово | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Харченко: нема напредок во преговорите за Косово

*

Преговарачкиот процес за статусот на Косово е поинтензивен и подинамичен, но тоа е не е доволно за да се донесе заклучок за скоро решение на проблемот, изјави рускиот претставник во меѓународната посредничка Тројка, Александар Боцан Харченко. На последната рунда преговори која заврши синоќа во Виена, белградската делегација понудила и план од 14 точки, но според претставниците на Тројката тие не одстапуваат многу од досегашните српски барања. И српската и косовската страна останаа на спротивставените барања. Следниот состанок е закажана за 5 ноември во Виена.