Харченко за Косово | Вести | DW | 17.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Харченко за Косово

*

Претставникот на Русија во меѓународната тројка за Косово, Александар Боцан Харченко оцени дека постои шанса да се оддржи предвидениот директен дијалог меѓу претставниците на Белград и Притшина кон крајот на месецов во Њујорк. Има шанси и интерес на двете земји, изјави рускиот дипломат непосредно пред одвоените консултации кои ќе се оддржат денеска и утре во Лондон. Претставникот на Русија исто така изјави дека тројката има услови да им помогне да се изнајде компромисно решение. Рускиот дипломат го повтори и ставот дека за него краен рок до кој треба да се подготви извештајот е 10 декември и дека за натамошни чекори ќе оддлучува Советот за безбедност на ОН.