Ханија одбива распуштање на владата | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ханија одбива распуштање на владата

*

Палестинската влада на премиерот Исмаил Ханија се противи на одлууката за распуштање на владата. Од страна на претседателот Махмуд Абас. На прес конференција тој рече дека Абас избрзано ја донел својата одлука. Претседателот на Палестинците вчера ја распушти владата на национлано единство и прогласи вонредна состојба во појасот на Газа. Абас според податоци на неговиот порпарол планира да формира вонредна влада. Во меѓувреме се зголемува опасноста борботите меѓу приврзаниците на Хамас и Фатах од појасот на Газа да се префрлат во Западниот брег, каде веќе се случија првите напади продавници и бироа на приврзаници на Хамас.