Ханија го повикува Абас на дијалог | Вести | DW | 23.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ханија го повикува Абас на дијалог

*

Разрешениот палестински премиер Исмаил Ханија од редовите на исламистичкото движење Хамас го повика ривалското движење Фатах на претседателот на Палестинците , Махмуд Абас на нови преговори. Излез од актуелната ситуација е можен само со дијалог без предуслови- изјави Ханија во телефонски разговор со јеменскиот претседател Али Абдула. Претседателот Абас ја распушти владата која ја предводеше Ханија , откако Хамас со вооружено насилство ја презеде контролата врз појасот на Газа.