Хандке се откажа од наградата Хајне | Уметност | DW | 09.06.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Уметност

Хандке се откажа од наградата Хајне

Писателот се најде на удар на критика поради тоа што се стави на страната на Србија во Балканските војни и искажа разбирање за поранешниот властодржец Слободан Милошевиќ.

Петер Хандке

Петер Хандке

Австрискиот писател Петер Хандке се откажа од наградата „Хајнрих Хајне“ на градот Диселдорф. Тој не сакал неговата личност и дело да бидат изложени на простотилаците од партиските политичари, пишува Хандке во писмо до градоначалникот на Диселдорф. Писателот се најде на удар на критика поради тоа што се стави на страната на Србија во Балканските војни и искажа разбирање за поранешниот властодржец Слободан Милошевиќ. Од тие причини Советот на градот го стави под прашање решението на жирито за доделување на наградата. „Хајнеовата награда“, која носи и 50 илјади евра, е меѓу највисоко дотираните германски награди за литература, а се доделува на личности кои со своето дело поттикнуваат социјален и политички напредок и служат за разбирање меѓу народите.

Поврзана содржина