Хамас-Примирје или не? | Вести | DW | 24.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хамас-Примирје или не?

Вооруженото крило на радикалното палестинско исламистичко движење Хамас овјави ставање крај на примирјето со Израел кое беше склучено пред пет месеци. Меѓутоа палестинската влада предводена од Хамас повика примирјето да биде одржано . Вооруженото крило на Хамас, т.н Бригади Ал Касам соопшти дека истрелало ракети од појасот на Газа врз израелска територија како одговор на убиството на деветмина Палестинци во текот на викендот од страна на израелската армија.