Хамас го отфрли барањето на Абас | Вести | DW | 30.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хамас го отфрли барањето на Абас

*

Радикално исламистичкиот Хамас го отфрли барањето на палестинскиот претседател Махмуд Абас за меѓународни сили кои би ги обезбедувале изборите во појасот на Газа. Абас ова го побара за време на престојот во Париз каде на разговорите со претседателот Николас Саркози доби јасна поддршка за неговите мировни напори. Франција вети дека ќе испрати 15 милиони евра директна помош за населението во појасот на Газа кој е под контрола на Хамас.