Хамас го контролира појасот на Газа | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Хамас го контролира појасот на Газа

*

Радикално-исламистичкото движење Хамас по петдневни борби практично ја презема контролата врз појасот на Газа откако денеска го освои и последното големо упориште на безбедносните сили на ривалската организација Фатах. Лидерот на Фатах и претседател на Палестинците Махмуд Абас денеска треба да даде изјава во однос на состојбата во автономните области. Беше најавена и можност тој притоа да ја распушти владата на национално единство составена од претставници на Фатах и на Хамас. Досега во борбите меѓу приврзаниците на двете партии убиени се повеќе од 80 лица. Тие не запреа ниту по синоќешниот повик на претседателот Абас и палестинскиот премиер од редовите на Хамас Исмаил Ханија за сопирање на насилството. Советот за безбедност на ОН во меѓувреме врши консултации околу можностите за испраќање на мировни трупи.