Хакерски упад во владините компјутери во Берлин? | Вести | DW | 26.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Хакерски упад во владините компјутери во Берлин?

*

Во компјутерите на кабинетот на германската канцеларка Меркел се пронајдени повеќе тајни шпионски програми, пишуваат германските медиуми. Според информациите на “Дер Шпигел” пронајден е таканеречениот Тројанец од Кина. Министерството за внатрешни работи не сакаше директно да ја потврди информацијата за хакерски упад во владините компјутери. Преземени се мерки за одбрана од Тројанци, изјави портпаролот. Поради тоа не се регистрирани штети во системот.