Фукуда положи заклетва | Вести | DW | 26.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Фукуда положи заклетва

*

Новиот јапонски премиер Јасуо Фукуда вети дека по серијата скандали на неговиот претходник Шинзо Абе, ќе ја врати довербата на јавноста во политиката. По чинот на положување заклетва, 71 годишниот Фукуда изјави дека сака да изгради систем кој ќе обезбеди иднина за младите и слободен живот за постарите лица.