Фукуда нов премиер на Јапонија | Вести | DW | 25.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Фукуда нов премиер на Јапонија

*

Долниот дом на јапонскиот парламент го избра шефот на либералдемократската партија Јасуо Фукуда за нов премиер. 71 годишниот Фукуда ја презема функцијата од својот партиски колега Шинзо Абе, кој поднесе оставка по серијата скандали.