Фуере-Македонија да ги удвои напорите | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Фуере-Македонија да ги удвои напорите

*

Постигнатиот компромис околу реформата на ЕУ , што ги потенцира приоритетите на Унијата особено во однос на приемот на нови земји , претставува порака до македонската влада да ги удвои напорите за исполнување на критериумите и на преостанатите реформи- смета амбасадорот на ЕУ во Скопје Ерван Фуере.

Тој денеска изјави дека постигнатата согласност на Самитот во Брисел е од витално значење за развојот на ЕУ и за идното проширување. Фуере притоа апелираше и до сите политички лидери во Македонија на состаноците што ќе ги имаат оваа недела да демонстрираат ист дух на консензус како и на средбата одржана минатата недела,. Тоа би испратило многу позитивна порака за решеноста на земјата да го продолжи процесот на интеграција во ЕУ-рече Фуере.