Фуере апелира да се деблокираат судските реформи | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Фуере апелира да се деблокираат судските реформи

*

Амбасадорот на ЕУ, Ерван Фуере денеска повторно апелираше политичките партии во Македонија да го интензивираат меѓусебниот дијалог. Според Фуере, партиите треба да ги надминат партиските интереси и да го елиминираат застојот во реализирањето на судските реформи. „Застојот не значи одалечување на земјата од Унијата, но претставува негативен поен на патот кон ЕУ“, порача Фуере.