Фудбалското чудо „Волфсбург“ | Теми | DW | 24.05.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Фудбалското чудо „Волфсбург“

Со победата над Вердер (5:1), Волфсбург првпат во историјата ја освои титулата фудбалски првак на Германија. Во градот на Фолксваген, титулата е прославена величенствено. Погледнете ја фотогалеријата!

default

Логото на Волфсбург и трофејот за првакот

Fußball Bundesliga VfL Wolfsburg - Werder Bremen - Wolfsburg mit der Meisterschale

Прва титула првак во Бундеслигата во историјата на клубот

Fußball Bundesliga VfL Wolfsburg - Werder Bremen - Wolfsburg mit der Meisterschale

Славје кое Волфсбург досега го нема доживеано

Felix Magath wird Meister mit Wolfsburg

Таткото на „чудото“ од Волфсбург - Феликс Магат, тренер на клубот

Bundesliga Deutscher Meister 2009 Wolfsburg Feier

По натпреварот, играчите и стручниот тим на Волфсбург „прошетаа“ по градот во кабриолети

Bundesliga Deutscher Meister 2009 Wolfsburg Feier

Огромно славје на главниот плоштад во градот

Bundesliga Deutscher Meister 2009 Wolfsburg Feier

Во центарот на Волфсбург дојдоа околу 100.000 луѓе - градот има „само“ 120.000 жители