Франц Јозеф Јунг останува на својот став – пилотите може да обијат наредба | Вести | DW | 18.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Франц Јозеф Јунг останува на својот став – пилотите може да обијат наредба

*

Германскиот министер за одбрна Франц Јосеф Јунг со неговата изјава да се дозволи да урне патнички авион грабнат од терористи и без законска основа, и натаму предизвикуава големи реакции. Претседателот на Сојузот на Бундесверот, Бернахрд Герц повторно ги повика пилотите на млазни авиони да одбијат една таква наредба. Според законот за војници, тие се обврзани да не извршуваат нардби, со кои се прави прекршок, рече Герц за германската телевизија. Шефот на сојузот на Бундесверот ги повика партиите на власт да најдат решение за проблемот. Плановите на министерот наидоа на отпор и кај коалициониот партнер СПД и опозиционите партии.