Французинка - најубава жена во светот | Панорама | DW | 30.01.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Французинка - најубава жена во светот

Новата најубава жена во светот доаѓа од Франција. Ирис Митенер победи на изборот „Мис Универзум“ во конкуренција од преку 80 убавици.

Французинката Ирис Митенер синоќа ја доби титулата „Мис Универзум“ на натпреварот за убавици во Манила, победувајќи ги фаворитките, убавиците од Хаити и од Колумбија.

24-годишната Ирис Митенер, студентка по стоматологија во Лил, е„ Мис на Франција“ во 2016 година.

Таа изјави дека сака екстремни спортови, патувања и француска кујна. За време на натпреварот, Митенер изјави дека државите имаат право да ги отворат или да ги затворат своите граници за бегалци, но европските земји, меѓу кои и Франција, решија да им посакаат добредојде на бегалците.

„Отворените граници ни овозможуваат да патуваме и да го истражуваме светот“, изјави новата светска убавица.

На натпреварот учествуваа 86 девојки.

Погледнете го видеото од изборот на „Мис Универзум“.

Гледај видео 00:48

Французинка е „Мис на вселената“

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама