Франција-нова влада | Вести | DW | 19.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Франција-нова влада

*

Два дена по парламентраните избори во Франција,претседателот на државата Никола Саркози ја состави новата влада.Нов министер за стопанство е досегашната министерка за земјоделство Кристин Лагар.Таа го презема ресорот од Жан Луис Борло,кој го заменува министерот за екологија Алан Жипе,кој излезе од кабинетот поради тоа што пропушти влез во националното собрание.Нов министер за земјоделство е Мишел Барние,кој за време на екс претседателот Жак Ширак беше шеф на дипломатијата и ЕУ комесар.